13.07.2012      14      Комментарии к записи Життєвий і творчий шлях австрійського поета Райнера Марії Ррільке. «Орфей, еврідіка, Гермес», «Ось дерево звелось» отключены
 

Життєвий і творчий шлях австрійського поета Райнера Марії Ррільке. «Орфей, еврідіка, Гермес», «Ось дерево звелось»


VII.      Підсумки уроку

¦          Дайте визначення поняття «модернізм», назвіть його складові.

Перші вірші Ррільке опублікував у шістнадцятирічному віці. У середині 1890-х років вийшли друком його збірки «Життя і пісні», «Цикорій», «Вінчаний снами» та ін. Поета цікавлять теми природи, кохання, особистого життя. Він поетизує творчу волю особистості, віддає перевагу мріям, зануренню у світ почуттів. Поет широко використовує досягнення імпресіонізму: відображення миттєвих вражень яскравою колористичною палітрою.

У ранній період творчості Ррільке, хоч був близький ще й до неоромантизму та символізму  (прагнув  відтворити  невимовне, приховане, несвідоме; удавався до неясних символів та алегорій), усе ж шукав власний шлях у мистецтві. І цей шлях проходив через реальні «речі», через реальне життя, від якого Ррільке ніколи себе не відокремлював: «Я кажу: так, усе те, що видиме, має ставати поезією. О, як я зрадів, коли дійшов цього висновку!»

Як поет характеризує Орфея, еврідіку, Гермеса? Підтвердьте свої відповіді цитатами.

таким же значним був вплив на Ррільке живопису Поля Сезана, представника постімпресіонізму.

Порівняйте вірш із міфом про Орфея. Доведіть, що відомий сюжет наповнений новим змістом, новим світовідчуттям поета. Які кольори притаманні світу Аїда в поезії Ррільке? Який образ вони створюють?

розповідати про життєвий і творчий шлях р. м. Ррільке. Виразно читати й аналізувати його вірші.

Учитель. «…Поезія Ррільке – це плоди такого внутрішнього дозрівання, прозріння суті світу через людську добрість і високість, через болісний процес осягнення радості бути зі світом на “ти”»,- писав Василь Стус. Райнер Марія Ррільке – австрійський поет кінця ХIX – початку ХХ ст., творчість якого увібрала все різноманіття модерністських напрямів і течій свого часу, у якій він намагався осягнути й донести до читача художнім словом одвічні істини життя. Про нього та глибинні зрушення в поезії початку ХХ ст. й ітиметься на уроці.

Рекомендуем почитать ►
«Маруся Богуславка». Проблема выбора героини

Цікавиться старовиною, особливе захоплення викликають у нього пам’ятки християнства, зокрема Києво-Печерська лавра. Ррільке в Україні й росії знайшов бажаний приклад прагнення до духовності, до життя в гармонії з природою. Наслідком цих мандрів Ррільке стала збірка «Книга годин» («Часослов»). Один із німецьких літературознавців писав: «Цей поет створив ліричну мову, з допомогою якої можна описати й відчути душевний стан, духовні проблеми й особистісно-релігійні враження людини».

ХІД УРОКУ

У 1900-х роках Ррільке побував у багатьох країнах, знайшовши там своїх прихильників та меценатів. тяжко переживав він трагедію Першої світової війни, безглузду загибель мільйонів людей, руйнування пам’яток культури. В останній період його творчості посилилися трагічні мотиви відчуття хаосу світу, порушення гармонії. Він писав про рятівну місію мистецтва, про високе призначення митця, здатного повернути людству духовний зміст  «загублених речей». Цей своєрідний орфізм яскраво виявився у «Сонетах до Орфея» (1922), у «Дуїнянських елегіях». З 1919 року й до кінця життя (1926) Ррільке жив у Швейцарії, де друзі придбали для нього старовинний будинок – «замок мюзо».

індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про марі Лорансен, дівчину Ґ. Аполлінера.

– Австрійського поета Ррільке називають Орфеєм ХХ ст. Хто ж він такий?

1. міні-лекція вчителя з елементами бесіди

Продовжте речення: •   У поезії Ррільке мене вразило (мені запам’яталося)…

«ось дерево звелось…»

Новий етап творчості Ррільке засвідчила поява збірки «Нові поезії», у якій він прагнув створити світ речей, де самі поезії стають самоцінними «речами». Його «поезії-речі» мають на меті розкрити «забуту сутність речей», їхнє «приховане життя».

II.        Оголошення теми й мети уроку

райнер марія Ррільке народився 1875 року в Празі в родині дрібного чиновника. Батько, виходець із селян, працював на залізниці, а мати походила із заможної буржуазної сім’ї. Соціальна нерівність стала причиною розриву стосунків подружжя. Сімейні негаразди надзвичайно вплинули на підлітка. Він нерідко сумував, усамітнювався, відчував себе вдома зайвим. Психологічна драма поглиблювалась кволим здоров’ям майбутнього поета, який виріс тихим і непримітним, скромним та сором’язливим.

Рекомендуем почитать ►
Мое первое знакомство с Базаровым и окончательное мнение о нем

Які два світи постають у сонеті? (Храм – хижа) Як утверджується у творі величезна сила мистецтва Орфея? Яку роль відіграє образ дерева на початку твору? Порівняйте сонет у перекладах миколи Лукаша, миколи Бажана, Василя Стуса.

1901 року Ррільке одружився, але шлюб цей розпався через матеріальну скруту, яка все життя переслідувала поета. 9 років поет жив у Франції, товаришував з відомим скульптором Огюстом роде-ном, творчість якого справила на поета величезне враження.

III.       Актуалізація опорних знань

VI.       Домашнє завдання

¦ Яким ви уявили собі поета за цією розповіддю? Які в його характері, на ваш погляд, провідні риси?

3.         Повідомлення учнів про легенди, пов’язані з орфеєм, еврідікою, гермесом

4.         Виразне читання вчителем поезії р. м. Ррільке «орфей, еврідіка, гермес»

Батько хотів, щоб його син став військовим, тому Ррільке рано віддали до військової школи. Це стало для нього важким випробуванням, покаранням. Стан здоров’я змусив Ррільке припинити навчання. У 16 років його забрали додому, і невдовзі він став студентом найкращих університетів Праги, Берліна, мюнхена, Парижа. Особливо його вабили лекції з філології та історії мистецтв.

5.         Виразне читання вчителем сонета р. м. Ррільке

інтерактивна вправа «мікрофон»

У Мюнхені доля звела Ррільке з Луїзою Андреас-Саломе, письменницею і при вабливою жінкою, дочкою російського генерала. У 1899-1900-х роках Ррільке разом із нею здійснює подорожі в Росію та Україну, що поклали початок новому етапу в його творчості. Поет зустрічається з Л. Толстим, художником Л. Пастернаком та іншими діячами культури.

 

евристична бесіда за змістом вірша

¦          Що, на ваш погляд, змусило поетів шукати нові поетичні форми для творів?

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю поета, показати глибинні зрушення в поезії на зламі віків; розвивати навички самостійного здобування інформації, сприйняття матеріалу на слух, уміння аналізувати літературні процеси й сприймати поетичні твори; виховувати прагнення до пізнання одвічних основ буття, природи, людського життя, мистецтва, любов до поезії.

Рекомендуем почитать ►
Женские качества в образе Татьяны Лариной

евристична бесіда за змістом вірша

Як передає поет душевні страждання героїв міфу? Якими художніми засобами поет змальовує філософську картину Всесвіту?

V. Закріплення знань, умінь і навичок

обладнання: портрет письменника, видання творів, ілюстративні матеріали, схема «модернізм». тип уроку: вивчення нового матеріалу.

¦          Наскільки, на вашу думку, важлива форма художніх творів для вираження певних поглядів, спостережень, світовідчуття?  (За бажанням можна дописати в схему імена представників і країни.)

Прокоментуйте висловлювання українського поета В. Стуса, перекладача Ррільке: «Перекладати Ррільке дуже важко. Його поезії можуть трансформуватися тільки в дуже розвинені мови. Крім того, тема віршів поета кристалізується і змістовно, і ритмічно, і інтонаційно, і навіть фонічно… Перекладаючи Ррільке, мусиш гірко усвідомлювати, як багато губиться з його чарів, з йо го мудрості, з його доброти й ніжної людяності, з його природної граційності. Але в цій гіркоті завжди підтримує високе поетове почуття упокорення».

Поміркуйте!

2.         Повідомлення учнів про Україну в житті й творчості Ррільке

Про яке нове літературознавче поняття ви дізналися? Як ви його зрозуміли?

I.          Мотивація навчальної діяльності учнів

1. евристична бесіда

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу


Об авторе: dimasey