30.06.2012      122      Комментарии к записи Г. Ібсен «Ляльковий Дім». Особливості драматичного конфлікту та розвитку сценічної дії в п’єсі отключены
 

Г. Ібсен «Ляльковий Дім». Особливості драматичного конфлікту та розвитку сценічної дії в п’єсі


? чи справді Хельмер є такою чесною людиною? (Ні. Він говорить: «Доведеться якось догодити йому. Справу треба зам’яти за будь-яку ціну. А що до наших взаємин, то про людей — усе мусить бути, як і було, але, розуміється, це тільки про людське око».)

? чому подруга фру лінне радила норі розповісти все чоловікові, але не завадила Крогстадові передати Хельмерові листа зі звинуваченнями на адресу нори? (Вважала, що правда все одно колись відкриється, і чим раніше, тим краще)

1. евристична бесіда

•          нора мені здалася…

•          Фінал п’єси для мене…

І. Мотивація навчальної діяльності

•          мене вразило…

Хід уроку

У драматичних творах нового типу (зокрема ібсенівських) акцент із зовнішньої дії переноситься на внутрішню: на сцені, у звичному для театру сенсі, майже «нічого не відбувається»; герої майже нерухомі, просто йде розмова, думка протистоїть думці, головним же є напруження внутрішнє, непомітне оку глядача; зазвичай

III.       Актуалізація опорних знань

— Серйозні, видатні драматурги-новатори наприкінці ХІХ ст., одним з яких і був Г. Ібсен, виступали з різким запереченням «добре зроблених п’єс», де головне — закручена інтрига, легко впізнавані, чорно-білі постаті персонажів, стрімкий діалог, багато сліз, сміху, бурхливих пристрастей. Драматичний конфлікт (зіткнення) знаходився здебільшого в площині людина — суспільство, дійсність — фантазія, мрія, уява та ін.

2. слово вчителя

навчитися характеризувати особливості конфлікту п’єси. Підготуватися до літературного диктанту за п’єсою Г. Ібсена «ляльковий дім».

? Що задумала нора, почувши погрози Крогстада й думки чоловіка щодо нечесності? (Захотіла покінчити з собою, але не стало духу.)

VI.       Підсумок уроку

Хто з них більше має рацію, спробуємо розібратися на прикладі драми Г. Ібсена «ляльковий дім».

Рекомендуем почитать ►
«Пиковая дама» - фантастическое и символическое в повести

Переказ II і III дій драми, виділення ключових епізодів та їх коментування («сюжетний ланцюжок»). (Очікувані відповіді

II. Оголошення теми та мети уроку

як нора пояснює хворобу лікаря ранка? (Його батько вів безпутне життя)

V.        Домашнє завдання

Мета: допомогти учням глибше зрозуміти ідейно-художні особливості п’єси, її драматичного конфлікту та розвитку сценічної дії; розвивати аналітичне мислення, навички переказу драматичного твору, виділення ключових епізодів та їх коментування; виховувати шанобливе ставлення до жінки, повагу до людської гідності, до сім’ї. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь і навичок.

? як розкривається Хельмер у таких словах і наскільки вони, на ваш погляд, щирі: «Ти любила мене, як дружина повинна любити чоловіка. Ти не змогла тільки гарненько розібратися у засобах. але, певне, ти гадаєш, що я менше любитиму тебе через те, що ти не здібна діяти самостійно? ні-ні, сміло зіприся на мене, я буду тобі порадником, керівником. я не був би мужчиною, якби саме ця жіноча безпорадність не робила тебе вдвоє милішою в моїх очах. Ти не думай більше про ті різкі слова, які вирвались у мене у хвилину першого переляку, коли мені здалося, що все навколо мене рушиться. я простив тобі, норо. Клянусь тобі, я простив тобі». (Хельмер ставиться до жінки як до нижчої істоти, яка потребує його заступництва й керівництва. Він не дякує за своє спасіння і за ту працю, за ті переживання, які Нора приховувала вісім років, щоб пощадити його самолюбство, він — «прощає»!)

інтерактивна вправа «мікрофон»

¦          чи правда те, що говорить Хельмер дружині: «…Повір, у мене вистачить і мужності, і сили. Побачиш, я така людина, яка може все взяти на себе». (Ні. Хельмер за найменшої загрози своїй честі жорстоко ображає Нору.)

Рекомендуем почитать ►
Испытание героя любовью в романе И. С. Тургенева "Отцы и дети"

конфлікт драми Ібсена зав’язується ще до того, як починається власне її дія (так, нора підписала фіктивний вексель до початку дії «лялькового дому»); «нові драми» мають відкритий фінал, тобто після закінчення п’єси достеменно невідомо, як саме розв’яжеться конфлікт.

II         дія: після Різдва стоїть обідрана ялинка —> Нора розмовляє з нянею про її дітей і про своїх, яких не підпускає до себе —> фру Лінне допомагає Норі привести до ладу маскарадний костюм —> Нора про сить залишити Крогстада на посаді, чоловік відмовляє і говорить, що бере на його місце фру Лінне —> Ранк зізнається Норі у своєму ко ханні до неї і розповідає про критичний стан свого здоров’я —> приходить Крогстад і погрожує Норі —> Нора ніяк не може допомогти, тоді Крогстад опускає листа в поштову скриньку; фру Лінне іде погово рити із колись закоханим у неї Крогстадом, щоб той забрав свого ли ста —> Нора затримує чоловіка, ніби просячи допомогти їй на репети ції —> Крістіна повертається ні з чим, бо Крогстад поїхав за місто. III     дія: фру Лінне умовляє Крогстада поєднати їхні долі —> Нора в істериці —> Крістіна умовляє Нору зізнатися в усьому, та відмовляється —> Хельмер хоче прочитати листи і бачить, що біля поштової скриньки хтось порався —> Хельмер читає листа і кри чить на Нору, соромить її, переймається за свою репутацію —> при носять листа від Хельмера, який повертає боргові зобов’язання Нори —> Хельмер пропонує помиритися, все забути —> Нора серйоз но розмовляє з Хельмером і говорить про своє рішення піти від ньо го — вона не може жити із чоловіком, який вважає жінку за ляльку та не може поступитися честю заради неї —> Нора йде, грюкнув ши дверима і звільнивши чоловіка від усіх зобов’язань щодо себе.) IV.            Формування вмінь і навичок

Рекомендуем почитать ►
Украинские народные сказки. Сказка «О правде и несправедливости»

Закінчіть речення:

Примітка. Останній абзац учні записують у зошити.

Учитель. німецький філософ а. Шопенгауер писав, що жінка не здатна до великих почуттів і справ, що її земне призначення — бути лише матір’ю та опорою чоловікові. а м. реріх вважав так: «Коли у домі важко, тоді звертаються до жінки. Коли більше не допомагають розрахунки та обчислення, коли ворожнеча та взаємне руйнування сягають межі, тоді кличуть жінку».

¦          Про що свідчать такі деталі й характеристики Хельмера: «Тор-вальд великий майстер влаштовувати все витончено й красиво»; «Хельмер учить дружину танцювати тарантелу й мріє про її успіх на вечірці у консула»? (Хельмер прагне до зовнішньої краси, він великий естет, але тільки не в душі)

¦          чому, на ваш погляд, автор наводить таку деталь: «В кутку, біля піаніно стоїть обібрана, обтріпана, з обгорілими свічками ялина»,— коли в домі у нори завжди гарно, затишно? (Ця деталь налаштовує на негативні зміни в цій родині)


Об авторе: dimasey