5. Проміжні підсумки
Як ви зрозуміли зміст вірша? Який його настрій? Як змальовані у творі картини природи?
МОЯ ЦИГАНЕРІЯ
IV. Розвиток мовлення
інтерактивна вправа «мікрофон»
Учитель. «Я усвідомив себе поетом. Це не моя провина. Помилкою було б говорити: я думаю. Слід радше сказати: мене думає… Я є хтось інший. Тим гірше шматкові дерева, як він розуміє, що він — скрипка…» — писав про себе Артюр Рембо (звернення до епіграфа уроку). Через експерименти, часто небезпечні, страждання, муки творчості він став таки «скрипкою», щоправда, зовсім ненадовго. В унісон із ним творив і його старший товариш Поль Верлен. Справжня слава прийшла до них уже після смерті, і тисячі прихильників,- як поетів, так і читачів,- подивувалися новизні й таємничій, багатозначній красі поетичного слова. Спробуймо й ми зануритися у цей неповторний світ поезії символістів.
8. Виразне читання вірша а. Рембо «моя циганерія»
«Культ враження», відчуття; художній образ будується на недомовках і натяках (чому «жаль кривавий», «ридав відчай» та ін.); фрагментарність, етюдність; музичність, ліризм, метафоричність («упала ніч», «погасли хмари», «вітерець сумний» Образи-символи (зима, тьма, ніч — символи небуття); «відповідність» та аналогії між явищами предметно-чуттєвого та духовного світів на основі містичної єдності всього сущого («привид чийсь сизів», «два привиди будили давнину»)
Найбільше мені запам’яталася думка (рядки)…
III. Оголошення теми й мети уроку
9. обмін враженнями від прочитаного
4. евристична бесіда
¦ Яке враження справила на вас поезія?
2. Виразне читання поезії «осіння пісня» П. Верлена (у різних перекладах)
Наведіть приклади художніх засобів (метафор, риторичних питань, епітетів та ін.)
1. Виступи учнів із повідомленнями про французьку поезію символістів («Від П. Верлена до а. Рембо»)
СЕНТИМЕНТАЛЬНА РОЗМОВА
¦ Визначте кольори, звуки осені й душевні стани ліричного героя.
Учитель. У вірші «Моя циганерія» А. Рембо змалював поетичний спосіб свого життя. Сміливий і безвідповідальний юнак, геній і «фертик», якому «по коліно море», з дірками в кишенях (тобто без грошей), а в голові «лиш рими», мандрує без мети. Голод і холод його не бентежать, у нього є найвище для поета щастя — хмеліти від «вересневого вечора» і «капарити вірші, згорнувшись у калачик». Небо для нього — як господарство у доброго селянина, бо «як зозулясті кури, сокочуть в небі зорі». Його найбільша любов — Муза, якої він і раб, і володар.
V. Закріплення набутих знань, умінь та навичок
6. Виразне читання віршів П. Верлена «сентиментальна
¦ Який настрій переданий в «Осінній пісні»?
- Переклад В. Стуса
- шарудів.
- любились? Навіщо нам ті згадки
- Вітер колихав білі ненюфари, Квіти колихав між очеретів, Над сумним ставком стиха
- І упала ніч, і погасли хмари, Мла оповила білі ненюфари, Тільки над ставком, між очеретів, Вітерець сумний стиха шарудів. Переклад М. Лукаша
- змарніли І ледве чутно голоси бриніли. В старім саду, в зимову ніч сумну Два привиди будили давнину. Ти згадуєш, як ми колись
- Ні. Як ми колись удвох жили щасливо, Зливаючи серця й вуста! —
- Штани нінащо стерті? Та по коліно море! Адже котигорошку лиш рими в голові. Як зозулясті кури, сокочуть в небі зорі, А під Чумацьким Возом — банкети дарові.
- Я усвідомив себе поетом. Це не моя
- криках сойки, Де пливли сичів жалісливі зойки. Між похилих верб, де бродив один Я з своїм жалем, не лічив годин…
- думає… Я є хтось інший. Тим гірше
- Захід дотлівав. Багряніли хмари, Де ридав відчай в тужних
- Можливо. Де синь небес, де сяєво надій? Надії ті пощезли в тьмі густій. Отак ішли вони у ніч зимову, І тільки місяць чув чудну розмову. Переклад М. Лукаша
- А. Рембо
- сизів
Учитель. Осінь для поета — не тільки сумна пора року, завмирання, засинання природи, але й символ людської зрілості, переддень старості, коли втіхою і розрадою стають спогади. Годинник, що дзвонить, символізує невпинний біг часу.
10. словникова робота
VI. Домашнє завдання
Продовжте речення:
II. Мотивація навчальної діяльності
3. Порівняння прочитаних творів, висловлення своєї думки з аргументацією «моє відчуття», потім «моє розуміння»; аналізування поезії
Циганерія в перекладі означає «богема», людина богеми; фер-том іти — хвацько, бадьоро, безжурно; ленник — васал, підданий; купати — штурхати ногою.
11. Проміжні підсумки
Учитель. Поєднайте наведені цитати із творів П. Верлена та А. Рембо із художніми засобами, яким відповідають цитати.
прогулянка» та «сентиментальна розмова»
Підготуватися до контрольної роботи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
¦ З чим асоціюється у поета осінь? Чому?
СЕНТИМЕНТАЛЬНА ПРОГУЛЯНКА
П. Верлен змальовує у вірші не просто осінній пейзаж, а передає свій настрій, почуття, відчуття, створюючи «пейзаж душі», тобто внутрішній стан ліричного героя у певний момент життя.
VII. Підбиття підсумків уроку