13.07.2012      14      Комментарии к записи Розвиток усного зв’язного мовлення. Дискусія «Що таке істина?» за романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита» отключены
 

Розвиток усного зв’язного мовлення. Дискусія «Що таке істина?» за романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»


y  «Злих людей немає на світі. Є нещасливі»;

I.          Мотивація навчальної діяльності учнів

II.        Оголошення теми й мети уроку

Обладнання: пам’ятка для ведення дискусії, портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали до нього. тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

– Людина, роблячи добро, знищує зло, несправедливість, біль. Якщо ж вона уникає відповідальності, то це свідчить про її боягузливість, що, згідно з Булгаковим, є найбільшою вадою людини. Кожний із нас будує свою долю, керує нею. Але пам’ятаймо: наш моральний вибір впливає на життя багатьох людей.

y  «Зіткнення особистості та влади»;

1. ознайомлення з пам’яткою про ведення дискусії

y «Переосмислення біблійних образів у романі м. Булгакова “Майстер і Маргарита”»;

ХІД УРОКУ

сучасник. Письменник і філософ Г. Сковорода висунув теорію самопізнання та самовдосконалення. Думаю, що, йдучи цим шляхом, люди зможуть викорінити зло.

Від автора. Булгаков устами свого героя Єшуа стверджує, що злих людей не буває.

індивідуальні завдання: підготувати повідомлення про Україну в житті та творчості р. м. рільке; про легенди, пов’язані з Орфем, еврідікою, Гермесом.

III.       Розвиток усного зв’язного мовлення

y  «рукописи не горять» (М. Булгаков);

Пропоновані теми для дискусії

5.         Дотримуйся культури й логіки висловлювання.

Учитель. Людську долю й сам історичний процес визначають безперервний пошук істини, прагнення до високих ідеалів добра та краси. Збагнути їх можливо, лише пізнавши терпіння, мужність, любов та втрати. Вічний рух, непримиренність людини зі злом, яке існує, – ось головний нерв булгаковського роману. Князь пітьми проводить свій одвічний експеримент, знову і знову випробовуючи моральність людей. Він відновлює рівновагу між добром і злом, а головні герої твору роблять свій моральний вибір.

7.         Дискусія ведеться не заради самої дискусії, а для встановлення певної істини. тому вмій робити висновки й корегувати свої погляди та думки.

Рекомендуем почитать ►
Психологічне есе Джеймса Джойса «Джакомо Джойс», його автобіографічний характер

4.         Будь витриманим, тактовним, толерантним, не перебивай співрозмовника. Не критикуй його особисті якості.

y  «моральний вибір людини»;

IV.       Підсумки уроку

3.         Проведення дискусії за обраною (обраними) темою (темами)

Підготуватись до контрольного твору (через 3 уроки): дібрати матеріали до вивченої теми «творчість м. Булгакова, р. м. рільке, Ґ. Аполлінера, Ф. Ґарсія Лорки».

Що є істина, добро, а що – зло, як їх розуміє Булгаков, більшість людей, та й ми самі,- про це подискутуємо на уроці.

y «Чому функції покарання й встановлення справедливості покладені в романі Булгакова на сили зла?»;

слово вчителя

Від автора. Християнське віровчення говорить про те, що дитина народжується безгрішною (окрім первородного гріха, який лежить на всьому роді людському). Потрапляючи в тяжкі обставини життя, до морально зіпсованих чи байдужих людей, вона може стати злою, жорстокою, але це не її провина, а оточуючих. Дійшовши свідомого віку, невихована дитина може й не зрозуміти грані між добром і злом, не зможе зробити моральний вибір. Отже, вона нещаслива. сучасник. Науковці довели, що риси, серед них і негативні, передаються генетично, у спадок. Це значить, що зло може бути закладене в людину ще до народження, і нічого з цим удіяти не можна.

нент (скептик), сучасник.

Дискусія – широке обговорення якогось спірного питання для з’ясування різних поглядів.

2.         інтерактивна вправа «мозковий штурм»: добір теми (тем)

Мета: підсумувати й узагальнити знання учнів про ідейно-художні особливості роману «Майстер і Маргарита», поглибити розуміння його проблем та майстерності автора; розвивати усне зв’язне мовлення, уміння обґрунтовувати свою думку, наводити приклади з тексту, проводити паралелі з життям; виховувати толерантність, культуру поведінки, найкращі людські якості.

Рекомендуем почитать ►
Анализ стихотворения А. С. Пушкина "Сожженное письмо"

2.         Намагайся правильно оперувати понятійним апаратом.

1.         Умій чітко визначати предмет суперечки, обговорення, орієнтуватися на ті положення, через які ведеться спір.

y  «рятівна сила кохання»;

y  «Діалог із Булгаковим за проблемами, піднятими у творі».

скептик. Насправді це не так: Жульєн Сорель, що вистрілив у жінку, яку колись кохав; родіон раскольников, який убив двох безвинних людей заради експерименту; Чіпка Варениченко, який став кривавим розбійником, та чимало інших.

скептик. Потрібно дуже багато часу, щоб викорінити зло в кожному серці, адже цивілізація готує щораз нові випробування моральності людини, яка стала поклонятися «золотому тільцю».

для дискусії із пропонованих учителем

3.         Шанобливо стався до думок та особистості своїх опонентів.

V.        Домашнє завдання

6.         Добирай для доказів цікаві, переконливі факти й аргументи, приклади з літератури, із власних спостережень.

Від автора. О. Солженіцин сказав: «Поступово відкрилося мені, що лінія, яка розділяє добро і зло, проходить не між державами, не між класами, не між партіями – вона проходить через кожне людське серце… Навіть у серці, охопленому злістю, вона утримує маленький плацдарм добра. Навіть у найдобрішому серці є невикорінний куточок зла. Не можна вигнати зло зі світу, можна в кожному серці його потіснити».

Очікувані відповіді

Коментар. У дискусії ролі можна розподілити так: автор, опо

Пам’ятка учаснику дискусії

Наприклад, тема «Злих людей немає на світі. Є нещасливі».


Об авторе: dimasey