10.06.2012      10      Комментарии к записи Нові тенденції у світовій літературі 1960-1970-х рр.: активізація провідних жанрів інтелектуальної прози, поезії, драматургії, літератури отключены
 

Нові тенденції у світовій літературі 1960-1970-х рр.: активізація провідних жанрів інтелектуальної прози, поезії, драматургії, літератури


У тонкощах розвитку світового літературного процесу другої половини ХХ ст. ми й спробуємо розібратися на уроці.

VII.      Підсумки уроку

I.          Мотивація навчальної діяльності учнів

розповідати про основні тенденції, жанри світової літератури другої половини ХХ ст.

IV.       Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.         розповіді учнів про «двополюсний світ» після Другої світової війни, тематику творів світової літератури, джерела її збагачення

–        У світовій літературі 1960-70-х рр. з’явилися нові явища і тенденції: активізувалися провідні жанри інтелектуальної прози – роман-парабола, роман-міф, роман-есе, роман-діалог, а також роман-біографія, роман-репортаж, роман-щоденник, роман-розслідування та ін., «література факту», яка вплинула на белетристику. Набули поширення наукова фантастика та жанр антиутопії. В останній третині ХХ ст. модернізм переріс у постмодернізм.

Постмодернізм – напрям у літературі та мистецтві другої половини ХХ ст. Для прихильників постмодернізму характерні розчарування в ідеалах та сумніви в загальноприйнятих цінностях, критичне ставлення до раціональних засад буття, розуміння неоднозначності та суперечливості світобудови.

II.        оголошення теми й мети уроку

2.         робота зі словником літературознавчих термінів

мистецтво для них було певним символом життя, а художнє зображення не мало конкретно визначених просторово-часових меж. Проте саме таке зображення виявило в сьогоденному вічне – об’єкт творчості.

V.        Закріплення знань, умінь і навичок

Провідними ознаками постмодерністського стилю є тотальне висміювання, гра з «чужим» текстом, суміш різноманітних стилів, використання елементів масової літератури тощо.

¦          Прокоментуйте висловлювання Вільяма Ґолдінґа, англійського письменника, лауреата Нобелівської премії 1983 року, автора роману «Володар мух»: «За свого життя я не раз був вражений і приголомшений, довідавшись, що ми, люди, можемо виробля ти одне з одним… Я переконуюся, що людству боляче, це й переймає всі мої думки».

Проаналізуйте!

Рекомендуем почитать ►
Почему Гринев с уважением относится к Савельевичу?

2.         З’ясування питання про те, що таке екзистенціалізм, чому й де він виник

3.         Повідомлення учнів про роман-параболу, роман-міф, роман-есе, роман-діалог, роман-біографію, роман-репортаж, роман-щоденник, роман-розслідування, «літературу факту», наукову фантастику, антиутопію Коментар

 • Письменник Х. Л. Борхес писав: «Книга – предмет, без якого
 • 4.         слово вчителя

  Мета: ознайомити учнів з новими тенденціями у світовій літературі, розвитком різних жанрів, виникненням постмодернізму в останній третині ХХ ст.; розвивати навички самостійного пошуку інформації, її оформлення та представлення; уміння виділяти головне, сприймати інформацію на слух, складати опорні конспекти; виховувати допитливість, любов до літератури, естетичний смак; розширювати кругозір учнів. обладнання: карта світу, книжкова виставка, ілюстративні матеріали. тип уроку: вивчення нового матеріалу.

  інтерактивна вправа «Займи позицію»

  III.       Актуалізація опорних знань

  –        Після Другої світової війни виникло непересічне мистецьке явище – італійський неореалізм. Його представники сповідували простоту мови, лаконічність, доступність оповіді. твори неореаліс тів тяжіли до документального опису реальних подій, предметом їхнього художнього дослідження стала людина соціальних низів, яка протистояла бездуховності навколишнього світу. Неореалісти вболівали за «маленьку» людину, співчували їй. 60-70-ті рр. ХХ ст. – це час розквіту і так званого «магічного реалізму», що сміливо поєднував реалістичні й символічні узагальнення, життєву, навіть побутову достовірність і міф, національну своєрідність та універсальність, раціональне, дидактичне й ірраціональне, містичне. «магічний реалізм» дав світові блискучих майстрів слова, найвидатнішим серед яких є Ґабріель Ґарсія маркес. Цей колумбійський письменник приголомшив художній світ ХХ ст. своїми романами, і найвідоміший серед них – «Сто років самотності». Звернувшись до народно-міфологічної фантастики, він створив фантастичний усесвіт, який міцно переплітається з історичними реаліями латиноамериканського континенту.

  1.         міні-лекція вчителя

  У 50-60-х рр. виявився творчий потенціал «театру абсурду», «нового роману», західнонімецької «лірики-модерн», інших модерністських течій. так, «абсурдисти» в драматичних творах тяжіли до універсальності висновків, зображували життя у формах алегоричних, умовних.

   VI.           Домашнє завдання

  Рекомендуем почитать ►
  Историческая драматургия А. Н. Толстого

  ХІД УРОКУ